Jak się zdrowo odżywiać, czyli co zrobić, żeby nasza dieta stała się bardziej urozmaicona?

Ze zdrowym odżywianiem jest tak jak z budową domu. Należy się za nie zabrać cegiełka po cegiełce, inaczej nic z tego nie będzie. Nie da się przejść na zbilansowaną i zdrową dietę z dnia na dzień. Należy to robić stopniowo i powoli przyzwyczajać organizm do rewolucji żywieniowej. Gdy narzuci się zbyt szybkie tempo, organizm może się samoistnie zbuntować i odmówić współpracy.

Od czego zacząć zdrowe odżywianie?

Najlepiej od obliczenia i zapisywania ile kalorii zjadaliśmy do tej pory. Nie można nagle dokonać nagłej redukcji spożywanych kalorii, bo to tylko osłabi organizm. Zdrowe odżywianie to proces złożony, więc najlepiej rozpocząć je od małych kroczków. Na początek można spróbować przyrządzać potrawy w odmienny sposób, niż robiło się to dotychczas. I tak zamiast pieczenia czy smażenia mięsa można udusić je na parze lub też upiec na grillu.

Zdrowe odżywianie to także regularność posiłków. Toteż warto rozplanować je tak, aby wypadały co najmniej co 5 albo 6 godzin. To niby drobny szczegół, a znacznie wpływa na nasz metabolizm. Dzięki regularnym posiłkom o stałych porach- nasz organizm nie będzie odkładał na zapas tkanki tłuszczowej.

Jak się zdrowo odżywiać, gdy jest się łasuchem?

Zmianę sposobu odżywiania najkorzystniej zacząć od małych rzeczy. Na początek wskazane jest, aby w każdym posiłku było jakieś warzywo lub owoc. Przy czym, należy uważać na takie produkty jak ziemniaki czy awokado. One choć zdrowe, są dosyć kaloryczne. Jak odżywiać się zdrowo- nie głodując?

Wystarczy zrezygnować z takich polepszaczy smaku jak śmietana, gęste sosy, czy panierka. Zdrowymi produktami są też wszelkiego rodzaju zboża czy kiełki. Można się nimi raczyć między posiłkami i nie spowoduje to wzrostu poziomu glukozy we krwi.

O czym trzeba jeszcze pamiętać, przechodząc na zdrowy tryb odżywiania?

A choćby o tym, by pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie. Dobre nawodnienie organizmu to podstawa zdrowej diety. Można ewentualnie sięgnąć po soki owocowo- warzywne, gdy ktoś nie przepada za wodą. Podstawą zdrowego odżywiania jest też okazjonalne jedzenie słodyczy oraz całkowita rezygnacja z dań na wynos.

W trakcie zmiany diety należy też pamiętać o jedzeniu śniadań, gdyż to one dają nam energię na pozostałą część dnia. Wystrzeganie się tłustych potraw, w tym kiełbas oraz rezygnacja z produktów mącznych to kolejny punkt zdrowego odżywiania. Zdrowe odżywianie powinno być także połączone z regularną aktywnością fizyczną, ponieważ tylko wtedy przynosi wymierne rezultaty oraz znaczącą poprawę kondycji.

1 thought on “Jak się zdrowo odżywiać, czyli co zrobić, żeby nasza dieta stała się bardziej urozmaicona?

  1. Przede wszystkim radzę zacząć od produktów które mają dużo błonnika, wypełniają, ale mają mało kalorii np. warzywa.

Comments are closed.