Oryginalny włoski ser Parmigiano Reggiano – bogactwo składników odżywczych, zastosowanie w kuchni, ciekawostki.

Parmigiano Reggiano (włoski parmezan) – niezwykle zdrowy, całkowicie naturalny, wolny od środków konserwujących.

„Król serów”, słynny Parmigiano Reggiano produkowany jest wyłącznie we włoskich prowincjach: Parma, Reggio Emilia, części prowincji Mantua (region Lombardia), części prowincji Bolonia położonej na zachód od rzeki Reno oraz w Modenie. Niezwykły smak zawdzięcza mleku krów, które karmione są wyłącznie świeżą trawą, ziołami i naturalną paszą. Parmezan to twardy i długo dojrzewający ser typu podpuszczkowego.
Unijny znak towarowy daje właścicielowi wyłączne prawa, do jego produkcji, ser nie może być wytwarzany nigdzie indziej. Produkt otrzymuje znak D.O.P. czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia. Parmezan leżakuje w solance a następnie dojrzewa w wilgotnym środowisku. Minimalny okres dojrzewania to 12 miesięcy, ale najlepsze cechy uzyskuje po okresie dojrzewania co najmniej 2 lat.

Cechy sera Parmigiano Reggiano:


1. Charakterystyczny aromat i pikantny, owocowo-orzechowy smak, ser twardy z lekko ziarnistą konsystencją.
2. Ser jasnożółty z jadalną, słomkową i grubszą skórką.
3. Zawiera 30% wody i 70% składników odżywczych.
4. Pomimo wysokiej zawartości białka nie zawiera laktozy.
5. Jest to ser lekkostrawny, bogaty w witaminy i minerały. 100 g Parmigiano Reggiano dostarcza około 390 kalorii.
Cenne źródło witamin – B1, B2, B3, B12 oraz D.
Mikro i makroelementy – Wapń, potas, fosfor, sód, magnez, jod, miedź, cynk, żelazo, mangan.

Ser w kuchni.


Parmigiano Reggiano to wykwintny ser, finezja włoskiej kuchni. Dodawany jest do wielu potraw dla wzmocnienia smaku i zapachu. Świetnie smakuje z gruszkami, truskawkami, winogronami i jabłkami. Łączony jest z warzywami, sałatkami, orzechami, suszonymi pomidorami, figami. Jest idealną propozycją na „deskę” serów. Sprawdza się jako dodatek do zup, zapiekanek oraz mięsa. Starty wykorzystywany jest do doprawiania makaronu czy wielu rodzajów risotto. Do dań z serem poleca się czerwone wina o wyrazistym smaku lub białe wytrawne. Najlepiej smakuje starty bezpośrednio przed podaniem.

Ciekawostki.


1. Początki Parmigiano Reggiano to okres średniowiecza, około XII wieku. Pierwsze serowarnie powstały w miejscowości i gminie Bibbiano, prowincji Reggio Emilia i Parmie.
2. Produkcją sera zajmowali się mnisi z zakonu benedyktynów i cystersów.
3. Pliniusz Starszy, historyk i pisarz rzymski wspomina o twardym serze, przypominającym parmezan w swoim dziele „Historii Naturalnej”.
4. Najdokładniejsze pisemne świadectwo pochodzi z 1350 roku w Dziele Dekameron Giovanni Boccaccio.
5. Książę Parmy Ranuccio I Farnese w 1612 roku wydał akt, którym oficjalnie zastrzegł nazwę sera, oraz wskazał, gdzie można ser produkować. Tym samym zapoczątkował Nazwę Chronioną Pochodzenia. Ser parmeński został nazwany „Królem Serów”.
6. W średniowieczu uważany był za produkt najwyższej jakości, przysmak godny królów i książąt z uwagi na znaczne ilości mleka potrzebne do produkcji 1 kg sera.
7. Oryginalny parmezan jest serem najlepszej jakości, 1 kg sera kosztuje powyżej 100 zł.
8. Zapakowany próżniowo, może być przechowywany w lodówce przez kilka miesięcy.