Sprawdź co warto a co trzeba dodać do sushi. Jakie są niezbędne dodatki do sushi?

Przygotowanie sushi to dosyć długotrwały proces. Japońska tradycja nakazuje przyrządzanie tej cieszącej się ogromną popularnością potrawy w taki sposób, aby zadbać o najdrobniejsze detale. Nic dziwnego zatem w tym, że dla wielu mistrzów sushi sam proces tworzenia porównywalny jest do tworzenia artystycznego dzieła. Takie podejście dominuje w wielu restauracjach serwujących tę potrawę, a przede wszystkim w Japonii.

Najlepsze sushi w Krakowie może przybierać bardzo różne formy. Polecamy odwiedzić sushi Kraków Otsu Sushi. To naszym zdaniem najlepsze sushi w Krakowie!

Dosyć szerokim echem odbiły się prawdziwe arcydzieła japońskiego mistrza, który postanowił stworzyć wyjątkowe sushi w kształcie kolorowej kostki rubika z dodatkiem 24-karatowego złota i kawioru. Tradycyjne sushi nie wymaga jednak dekoracji w postaci ekskluzywnych płatków złota. Istnieją jednak elementy, bez których ta potrawa po prostu nie może się obejść. O czym należy pamiętać?

Wasabi

Bez względu na to, czy przygotowujemy sushi bezglutenowe czy też wegetariańskie, nieodzownym elementem tej potrawy zawsze będzie charakterystyczna pasta wasabi. W rzeczywistości mamy do czynienia z wyjątkowo pikantnym chrzanem, który nakładany jest bezpośrednio na rolki. Roślina porasta japońskie zbocza górskie i odznacza się charakterystycznymi listkami. Jej najważniejszą częścią jest jednak korzeń. Każda restauracja sushi serwuje sushi w postaci gotowej pasty, która najczęściej powstaje ze sproszkowanej wersji wasabi. Warto jednak pamiętać, że w japońskich restauracjach korzeń wasabi jest tarty na specjalnej desce bezpośrednio przed podaniem potrawy. Jego niesamowity ostry smak doskonale podkreśla walory smakowe całej potrawy. Nie sposób nie wspomnieć również o właściwościach zdrowotnych.

Sos sojowy 

Sos sojowy powstaje na bazie sfermentowanych ziaren soi, wody, soli i pszenicy. Odznacza się brązowym kolorem i charakterystycznym aromatem. Podawany jest zawsze do zestawów sushi w specjalnych miseczkach, które umożliwiają zanurzenie jedzenia przed spożyciem. Bardzo ważnym jest, aby pamiętać, że stosowanie wasabi w połączeniu z sosem sojowym nie jest mile widziane w japońskich restauracjach. Mistrzowie sushi mogą taką sytuację odebrać jako bardzo bolesny policzek i dowód na to, że sushi nie zostało odpowiednio doprawione.

Gari – marynowany imbir

Marynowany imbir najczęściej pojawia się w nieco zaróżowionej odsłonie, choć dostępne są również warianty odznaczające się kolorem żółtym. To niezwykle ważny dodatek, po który należy sięgać w trakcie jedzenia, a właściwie pomiędzy kolejnymi porcjami. Nie jest przyprawą. Jego rolą jest oczyszczanie kubków smakowych po to, by móc w pełni cieszyć się całym posiłkiem i delektować się jego stuprocentowym potencjałem.