Wszystko, co trzeba wiedzieć o drożdżach
Ciasta drożdżowe należą do niezwykle popularnych na całym świecie i niezbyt skomplikowanych w przygotowaniu, dlatego wiele osób próbujących swoich sił w pieczeniu zaczyna właśnie od nich. Przepisy na ciasta zazwyczaj wyszczególniają precyzyjnie, jakiej mąki należy użyć i jakie konkretnie muszą być proporcje wszystkich składników.
W kwestii drożdży często jednak pozostawia się ludziom dowolność. Część osób zaznacza, że najlepsze są świeże, zaś te suche można stosować w ostateczności. Dlatego jeśli planujesz piec ciasta drożdżowe warto wiedzieć, na czym polega różnica i jak przygotować dobry rozczyn.
Rodzaje drożdży – czym się różnią?
Drożdże drożdżom nierówne. Wiedzą o tym szczególnie osoby, które mają doświadczenie w pieczeniu. Jakie drożdże są dostępne na rynku?
– Drożdże świeże. Rozczyn wykonany z nich jest najbardziej stabilny i gęsty. Są nieodzowne w przypadku ciast, w których znajduje się dużo bakalii czy ziaren, ponieważ zdołają wyrosnąć mimo ciężaru.
– Drożdże suszone. Jeśli się na nie zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, że należy przechowywać je w szczelnym pojemniku w chłodnym miejscu. Natomiast podczas przygotowania rozczynu, konieczne jest ich aktywizowanie, a to wymaga tego, aby wszystkie składniki były ciepłe. Warto podkreślić, że nie mogą być gorące, ponieważ to skutecznie zniszczy drożdże i ciasto nie wyrośnie.
– Drożdże instant. Są niezwykle popularne, ponieważ pozwalają na najszybsze przygotowanie ciasta. Występują w postaci silnie skoncentrowanych granulek i nie wymagają przygotowania rozczynu. Wystarczy wymieszać je z innymi składnikami ciasta. Nadają się jednak tylko do lekkich ciast bez dodatków i z niewielką ilością tłuszczu. Jeśli ciasto będzie zbyt tłuste i pełne bakalii, istnieje duże ryzyko, że z tymi drożdżami nie wyrośnie.
Należy pamiętać o tym, że drożdże świeże, suszone i instant dodawane są do ciast w zupełnie różnych proporcjach, co wynika ze skali ich skoncentrowania. Przyjmuje się, że na sto procent drożdży świeżych przypada około pięćdziesięciu procent drożdży suszonych oraz czterdziestu procent drożdży instant, które są najbardziej skoncentrowane.
Jak przygotować dobry rozczyn?
Prawidłowo przygotowany rozczyn z drożdży świeżych powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Drożdże należy palcami pokruszyć do miseczki i dodać do nich odrobinę cukru, który je aktywizuje. Równie dobrze zamiast cukru można użyć miodu. Kolejnym krokiem jest zalanie drożdży mlekiem lub wodą, w zależności od przepisu. Na dwadzieścia pięć gramów drożdży przypada sto dwadzieścia pięć mililitrów mleka lub wody. Całość należy dokładnie wymieszać. Bardzo ważne jest to, że wlewany płyn musi być ciepły, ale nie gorący, ponieważ wówczas zniszczy drożdże.
Przyjmuje się, że optymalną temperatura to około trzydziestu pięciu stopni Celsjusza. Kiedy całość zostanie dokładnie wymieszana, do masy trzeba dodać dwie łyżki mąki, a potem ponownie ją wymieszać. Miseczką z masą należy przykryć czystą ściereczką i odłożyć w ciepłe miejsce na minimalnie dwadzieścia pięć, a maksymalnie czterdzieści minut. W tym czasie rozczyn wyrośnie i będzie gotowe do użycia.