Na co pomaga miód i czy warto go wprowadzić do swojej diety?

Czy miód jest zdrowy? To jedno z tych pytań, na które odpowiedź może być tylko jedna. Miód jest zdrowy, gdyby tak nie było nie byłby on wykorzystywany w tak wielu dziedzinach życia. Niemniej, żeby potwierdzić tę tezę, należy mu się dokładniej przyjrzeć.

Jakie właściwości zdrowotne ma miód?

Miód i zawarte w nim enzymy mają silne właściwości bakteriobójcze. Przez to miód od wieków wykorzystywany jest do opatrunków i wszelkiego rodzaju maści, gdyż wspomaga gojenie się ran. W miodzie jest również mnóstwo mikroelementów takich jak fosfor, potas, chlor, żelazo, wapń, magnez, kobalt. Oprócz nich w miodzie można znaleźć takie witaminy jak: A, B1, B2, B6, C oraz kwas foliowy – B9.

Nie dziwi zatem fakt, iż miód i jego pochodne są elementem herbatek oraz napojów rozgrzewających w okresie jesienno- zimowym. Miód pomaga na takie dolegliwości grypowe jak katar, kaszel czy chrypa. Można nawet powiedzieć, iż jest naturalnym antybiotykiem, który wspiera nasz układ odpornościowy w okresie przeziębień i gryp sezonowych.

Na co jeszcze pomaga miód pszczeli?

Miód pszczeli jest dobrym lekarstwem na obniżenie poziomu cholesterolu. Pijąc go codziennie, można znacznie obniżyć jego poziom i to nawet bez pomocy lekarstw. Miód zaleca się też profilaktycznie chorym na miażdżycę. Obniża on poziom trójglicerydów we krwi, wspiera trawienie tłuszczy i co najważniejsze usprawnia krążenie krwi. Miód ma korzystny wpływ na takie organy ludzkie jak woreczek żółciowy czy wątroba.

Miodem można się posiłkować na przykład przy zatruciach alkoholowych, gdyż ma on silne działanie oczyszczające. Dzięki temu może on wzmocnić szybsze odtruwanie organizmu. Wreszcie miód zawiera spore ilości cukru, toteż można go podawać osobom o obniżonym nastroju. Dzięki jego właściwościom antydepresyjnym na pewno poprawi im się humor.

Czy miód jest zdrowy dla diabetyków?

Osoby z cukrzycą muszą uważać na to, by przypadkiem nie przesadzić z jego ilością. Niemniej niektóre odmiany miodu są mniej kaloryczne od innych. Na przykład taki miód gryczany jest dozwolony dla chorych z cukrzycą typu drugiego. A to dlatego, że ma stosunkowo mało fruktozy w składzie i średni indeks glikemiczny. Diabetycy mogą od czasu do czasu osłodzić sobie życie miodem, o ile wcześniej skonsultują ten krok ze swoim lekarzem prowadzącym.

A czy małym dzieciom można podawać miód?

To zależy od tego, w jakim są wieku i czy aby nie są uczulone na pyłki. Miodu nie podaje się też niemowlętom, gdyż nie umiałyby go przetworzyć ani strawić. W przypadku większych dzieci bez objawów alergii można im podawać miód. Trzeba jedynie pilnować, aby nie przesadzały z jego spożyciem, gdyż jedzony w nadmiarze- zabija łaknienie i hamuje apetyt.